Van 2D naar 3D

Meer inzicht door visualisatie

lines-animated
Ruben Bartelink

Op onze BIM afdeling (Bouwwerk Informatie Management) volgen de innovaties en ontwikkelingen elkaar in een razend tempo op. “Op dit moment visualiseren we alle bouwgerelateerde tekeningen in gedetailleerde 3D modellen, waar vervolgens iedere projectmedewerker toegang tot heeft. Daarnaast signaleren we in een vroeg stadium raakvlakken, zogenaamde clashes en bespreken deze in ons teamoverleg om vervolgens te bepalen hoe ze opgelost gaan worden”, vertelt Rubin Bartelink, BIM-coördinator. Dit betekent dat er hard gewerkt wordt aan een papierloze organisatie. Traditionele bouwtekeningen veranderen in digitale 3D modellen en de tablet wordt ingezet als multidisciplinair hulpmiddel.

Animaties

Deze werkwijze kent veel voordelen, zowel voor onze opdrachtgevers als voor (onder)aannemers en de eigen collega’s. “Door alles te visualiseren zie je in één oogopslag of er fouten gemaakt zijn in de ontwerpfase, wat geoptimaliseerd kan worden en of eventuele aanvullende wensen van de opdrachtgever realistisch en haalbaar zijn”, weet Rubin. Maar we gaan nog een stapje verder. Door alle data te verzamelen, controleren en verwerken, creëren we ook animaties die tijdens de bouwfase gebruikt worden. Rubin: “De animatie laat het verloop van de bouw zien. Dat is uniek en geeft ons een helder beeld met kansen om te verbeteren, optimaliseren en de veiligheid te verhogen waar nodig.”

VR versus AR

De 3D modellen geven ons de mogelijkheid om met behulp van Virtual Reality (VR) een kijkje in de toekomst te nemen. “Door het gebruik van een VR-bril nemen we voorafgaand aan de bouwwerkzaamheden al een digitaal kijkje op de locatie. Eventuele verbeteringen worden hierdoor snel gesignaleerd en worden voor aanvang van de bouwfase aangepast.” Dit leidt tot een aanzienlijke daling van de faalkosten (van 8% naar 2%). Waar VR een kijkje in de toekomst geeft, wordt Augmented Reality (AR) ingezet tijdens en na de realisatiefase. Met een speciale AG-bril loopt een projectmedewerker eenvoudig over de (bouw)locatie en de bril geeft hem of haar extra informatie over de locatie en eventueel risicogebieden, maar ook de tools om opmerkingen te maken die later opgepakt kunnen worden. 
 

Markten

Neem contact op

Zijn er vragen of is er behoefte aan meer informatie? Vul het formulier hiernaast in en wij nemen zo spoedig mogelijk contact op.

  • Wij gebruiken deze gegevens enkel voor de afhandeling van de informatie- of contactaanvraag, zoals beschreven in het Privacy statement
  • Voor vragen over werken bij SPIE, ga naar de "Werken bij"-website

Ik heb het Privacy statement van SPIE gelezen en ga ermee akkoord dat er contact met mij kan worden opgenomen.